Chcemy opowiedzieć wam o Tarczy Łan Extra w ramach serii Bardowscy prześwietlają. Pomysł na tę serię tak szybko jak pojawił się w naszych głowach, tak szybko zniknął z naszego kanału. A teraz zastanawiamy się dlaczego? Może nie ma się co zastanawiać i reaktywować tę znakomitą serię 😉 No to zaczynamy.

Stare, dobre marki w nowoczesnym gospodarstwie

Produkt Ciech Sarzyny, tej samej, z której jeszcze mój tato kupował środki do ochrony roślin. Ta Polska firma ma się bardzo dobrze, gorzej z substancją aktywną – tebukonazolem, nad którym wiszą czarne chmury Unii Europejskiej. Jest taka możliwość, że substancja ta zostanie wycofana z obrotu, chociaż mam nadzieję, że tak się nie stanie. Przeglądając publikacje i badania widzę środek, który jest uniwersalny w zastosowaniu, a przede wszystkim skuteczny na większość chorób grzybowych. Pamiętajcie tylko, aby nie stosować go samemu w domu i zgłosić się do lekarza, zanim wpadniecie na pomysł żeby polewać sobie nim nogi 🙂 Ok, taki branżowy żart 🙂

Tarcza Łan Extra 250 EW  – to działa

Ale wróćmy jednak do rzepaku i pszenicy 🙂 Produkt Tarcza Łan zawiera tebukonazol w stężeniu 250 g na litr produktu. Nadaje się on doskonale do stosowania na uprawach rzepaku i pszenicy. Środek ten, jak już wspomnieliśmy, jest fungicydem, a więc ma działanie grzybobójcze. W uprawach rzepaku zwalcza dodatkowo najpopularniejsze choroby, takie jak czerń krzyżowy, sucha zgnilizna kapustnych i zgnilizna twardzikowa. To jednak nie wszystko. Tarcza Łan jest też triazolem, działa więc regulująco na rzepak i skraca go. Dziwne? Dzięki tym właściwościom regulującym punkt wzrostu, a więc stożek wierzchołkowy w rzepaku jest niżej osadzony i to ułatwia zimowanie. Dodatkowo wydłużają się korzenie i szyjka korzeniowa. Ta ostatnia odpowiada za regenerację rzepaku po zimie, a dzięki działaniu regulującemu staje się również grubsza i przez to ma możliwość magazynowania większej ilości substancji odżywczych.

Preparat Tarcza Łan może być stosowany w różnych fazach wzrostu w zależności od oczekiwanego efektu. Jako substancja grzybobójcza jesienią powinna być zastosowana w fazie 4-8 liści i więcej. Aby wykorzystać funkcję regulującą, to najlepiej stosować go w fazie 4-6 liści. Do oprysku potrzebujemy 0,75-1,25 litra preparatu na jeden hektar pola. Ilość zależy od gatunku opryskiwanej rośliny, od jej fazy rozwoju oraz od tego, jaki chcemy uzyskać efekt.

Najlepszymi warunkami do oprysku jest czas, kiedy temperatura powietrza waha się w granicach około 12oC. Do oprysku wykorzystujemy około 200-400 litrów wody w zależności od wielkości rośliny. Oczywiste jest, że im wyższa jest opryskiwana roślina, tym więcej wody trzeba zastosować.

Tarcza Łan 250 – ekonomicznie i skutecznie

Tarcza Łan 250 nadaje się nie tylko do oprysków upraw rzepaku, ale również pszenicy. W zwalczaniu chorób spisuje się znakomicie w starciu z mączniakiem prawdziwym, brunatną plamistością liści zbóż i fuzariozą zbóż. W uprawach pszenicy tebukonazol jest często stosowany do tak zwanego zabiegu T3. Jest to zabieg, który wykonuje się w uprawie zbóż, gdy są one wykłoszone. Ma on na celu ochronę roślin i walkę z fuzariozą zbóż. Dodatkowo jeśli mowa o produkcie Tarcza Łan 250 należy wspomnieć, że stosunek jakości do ceny wypada tu bardzo korzystnie.

Przekazaną wiedzę dedykuję w całości mojemu synowi, który podobno smacznie spał w czasie mojego wykładu filmowego 🙂

 

Grzesiek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.