Dzisiaj zaprezentujemy wam Spirit podczas pracy. Ale o co chodzi? Nie o napoje wysokoprocentowe, ani też o amerykańskiego ducha walki. Chodzi o nowy agregat uprawowo-siewny Spirit R300S 🙂

Spirit – budowa

Zacznijmy od jego budowy. Po kolei mamy więc dyszel skrętny, następnie koła zagęszczające ziemię, spulchniacze śladów, elementy rozbijające grudę i wyrównujące pole, talerze wyrównujące ziemię, wał oponowy ugniatający glebę, pałąki wyrównujące ziemię przed redlicą wysiewającą, znaczniki. Dodatkowo, taki fajny bajer, z przodu mamy radar mierzący prędkość. Atutem jest też wysoko umieszczony wentylator. Dlaczego to takie istotne? Dlatego, że dzięki wysokiemu umieszczeniu dostaje się do niego znacznie mniej kurzu.

Redlica siewna jest zamocowana na trzech gumowych wałkach, co pozwala na jeszcze dokładniejsze kopiowanie terenu. Głębokość jest z łatwością ustawiana na klipsach znajdujących się przy siłowniku. Dzięki zastosowaniu czujnika wbudowanego w układ hydrauliczny mamy do czynienia z aktywnym naciskiem na redlicę siewną. Dlatego też niezależnie od ukształtowania terenu, czy maszyna znajduje się w dołku czy na wzniesieniu, nacisk jest stały i niezmienny. Daje to gwarancję umieszczenia materiału siewnego na tej samej głębokości. Dzięki temu wschód upraw jest jednakowy na całym polu.

Wał oponowy jest w offsecie, oznacza to, że co drugie koło jest przesunięte do tyłu i znajduje się na oddzielnej osi. Poprzez to zminimalizowane jest spychanie gleby i zmniejszone jest zapotrzebowanie na moc.

Talerze siewne również są zamontowane w systemie offset. Oznacza to, że są przesunięte względem siebie. To rozwiązanie niweluje zapychanie się ziemią i zwiększa precyzję wysiewu. Talerz jest równy i prosty, aby ziemia mieszała się ze słomą, a nie tylko ją przykrywała. Dwa rzędy talerzy ustawione są w systemie x-shape. Oznacza to, że talerze zmieniają swój kąt pochylenia i na nierównościach siewnik nie jest znoszony w żadną ze stron.

Nowoczesny siewnik – pomocny na roli

Siewnik jest wyposażony w najnowocześniejsze narzędzia do sterowania. Dodatkowo istnieje możliwość bezprzewodowego połączenia się z siewnikiem przy użyciu tabletu. Ania wykorzystałaby tę opcję, żeby w trakcie pracy na polu zrobić zakupy przez Internet. Pewnie kupiłaby nowe buty 😉

Jednak system sterowania Väderstad E-Control daje możliwość wykonania próby kręconej przy siewniku, stojąc obok i naciskając jedynie przycisk w tablecie. Jest to też świetny sposób, aby ustawić głębokość talerzy w siewniku, docisk redlicy siewnej czy ustawić automatyczne sterowanie na uwrociach, kalibrując każdą funkcję z osobna. Sterowanie za pomocą iPada daje dużo możliwości. Dodatkowo na ekranie mamy podgląd wszystkich parametrów, na przykład prędkości, ilości wysianych hektarów czy obrotów dmuchawy. A więc sterowanie maszyną może się odbywać całkowicie bezprzewodowo.

Garść informacji technicznych

Z bardziej technicznych zagadnień jest kilka kwestii, o których należy wspomnieć. Szerokość robocza agregatu uprawowo-siewnego Spirit R300s wynosi 3m. W siewniku Spirit zastosowano układ dozujący Fenix III. Jest to układ prosty, jednak skuteczny i sprawdzony. Pozwala on na dozowanie materiału siewnego w szerokim zakresie dawek, od 1 kg na hektar. Fenix III to również świetny i sprawdzony elastyczny wałek dozujący. Posiada on bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie zapotrzebowania na paliwo poprzez minimalizację wymaganego powietrza.

Dużym atutem Spirita jest jego zbiornik nasienny. Ma on rozmiary 2800 litrów. Dla maksymalnej wygody, nawet podczas napełniania zbiornika, z boku umieszczono specjalny podest. Niby drobiazg, a niesamowicie ułatwia pracę.

Ekonomiczne rozwiązania

Sterowanie za pomocą tabletu pozwala również na zastosowanie opcji wyłączenia połowy maszyny. Dzięki zastosowaniu dwóch głowic dozujących mamy możliwość odłączenia jednej z nich. Pozwala to ograniczyć podwójne obsiewanie i przekłada się na dodatkowe oszczędności. A to wszystko robimy nie ruszając się z kabiny ciągnika.

Aby możliwie jak najbardziej ułatwić pracę i zwiększyć jej efektywność, w agregacie uprawowo-siewnym Spirit R300S zastosowano automatyczne sterowanie na uwrociach. Oznacza to, że system ten automatycznie steruje odpowiednią kolejnością unoszenia i obniżania narzędzi przednich i redlic nasiennych. Takie rozwiązanie również przekłada się na zmniejszenie podwójnego obsiewu i pozwala na obsianie uwroci na początku, bez szkody dla efektów tego siewu podczas obsiewania pozostałych części pola.

 

Grzesiek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.