Lubicie przygotowywania do świąt?  Przedświąteczne zamieszanie, zakupy? Wiem, dla nas – kobiet, to ogrom pracy.  Aby usiąść do świątecznego stołu czeka nas kilkudniowy maraton przygotowań. Tego nie zmienimy, ale spokojnie, zrekompensujemy to sobie później. Nie da się ukryć, że polskie święta mają swój urok! Prawda? 

Wielkanoc – zawsze razem

To będzie nasza druga wspólna Wielkanoc.  Podzielę się z Wami moimi przeżyciami dotyczącymi tego okresu. Najważniejsza jest dla nas wiara, bez niej nie byłoby świąt. Trzymamy się tradycji i co więcej, pragniemy przekazać wszystkie wartości, w jakie wierzymy,  naszemu synkowi.

Unikalny klimat wiosennych świąt

Chciałabym podzielić się z Wami tym, w jaki sposób dbam o wystrój w naszym domu. Wprost uwielbiam różnymi dodatkami podkreślać, ale i podkręcać klimat.

Za wielkanocne przystrajanie naszego domu zabieram się już na dwa tygodnie przed świętami. Wszystko dlatego, że na ostatnią chwilę zwyczajnie nie mam na to ani zbyt dużo czasu, ani też siły. Gotowanie świątecznych potraw i przysmaków zostawiam sobie na sam koniec. Przecież wszystko musi być świeże!

Salon w naszym domu jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzą goście, dlatego to na nim skupiam się wyjątkowo mocno. Jednocześnie wiem, że umiar – jest kluczem do  sukcesu. Przecież nie chcę zamienić naszego domu w wystawę sklepową 😉

Moc naturalnych dodatków

Przede wszystkim stawiam na wszystko co żywe. Po pierwsze – rośliny. Mają w sobie najwięcej delikatności, uroku i wdzięku.  Wiosną przede wszystkim kupuję prymulki. Kwiaty te kwitną bardzo wczesną wiosną i przez chwilę mogą posłużyć nam za domową ozdobę, a później można przesadzić je do ogrodu, gdyż domowe temperatury im nie służą. Zdradzę wam sekret, że najbardziej lubią półcieniste miejsca i temperaturę poniżej 20 stopni Celsjusza.

Wielkanocna roślinność

Barwinek czy bukszpan? A jaka nazwa obowiązuje w Waszym regionie? Gałązkami tego krzewu przyozdabiam wielkanocny koszyczek oraz lampę bezpośrednio nad stołem przy którym będziemy jeść śniadanie. Z kolei na świątecznym stole miejsce zostawiam przede wszystkim na rozmaite potrawy, bo  zawsze jest ich sporo.

Przystrojenie stołu wielkanocnego to prawdziwe wyzwanie

Dużą wagę przywiązuję też do samego wystroju świątecznego stołu. Wychodzę z założenia, że staranne jego nakrycie, odświętny biały obrus i eleganckie serwetki podnoszą rangę uroczystości.

W tym roku postawiłam na serwetki materiałowe, z lnianej tkaniny. Jest to spory wydatek, bo  jedna sztuka kosztuje około 7-10 zł. Jednak mam nadzieję, że posłużą nam wiele lat, a plamy będą z nich znikać niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zastanawiacie się dlaczego wybrałam materiałowe serwetki? W moim odczuciu są bardziej eleganckie i uniwersalne. Można je ozdobić przykładowo wiązaniem, słodką niespodzianką czy kwiatkiem. Prawdziwa bajka!

Własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne – mają swój czar

W tym roku sama zrobiłam wianek – kupiłam w tym celu kilka drobiazgów na giełdzie kwiatowej. Przecież samodzielne tworzenie dekoracji to wielka frajda i przy okazji niezła zabawa 😉 Wszystkie elementy dekoracyjne przykleiłam klejem na gorąco. Pomimo tego, że mocno trzyma, to z doświadczenia wiem, że nie będzie problemu z odklejeniem poszczególnych elementów i zastąpienia ich innymi. Tak więc po świętach – w miejscach jajeczek czy zajączka – można doczepić kilka kwiatków i taka dekoracja posłuży nam zdecydowanie dłużej.

Wielkanocne wypieki – aromatyczne, pachnące w całym domu!

Potraficie jeść oczami? My tak! Zobaczcie jak zachęca nas do zjedzenia baba wielkanocna oblana lukrem i ozdobiona lentilkami. Już widzę dzieci, które nie mogą się powstrzymać przed oskubaniem baby z cukiereczków;) Pozwólmy im na to –  nie pozbawiajmy ich radości z dzieciństwa.

Przyznam szczerze, że ciasta przypisane do Wielkanocy nie są moimi ulubionymi, dlatego w tym roku nie upiekę tradycyjnego mazurka. Co w zamian? U nas będzie migdałowiec,czyli biszkopt przełożony masą budyniową, na niej ułożę warstwę krakersów posmarowanych karmelem, a na górze bitą śmietanę z serkiem mascarpone, posypaną migdałami prażonymi na maśle. Pyszne i bardzo słodkie 🙂

Jak Wielkanoc, to muszą być pisanki

Pisanki, które wkładam do koszyczka przygotowuję w Wielką Sobotę, aby jaja były jak najświeższe. Natomiast kilka kolorowych jajeczek zawsze ozdabiam wcześniej. W tym roku wykorzystałam do tego farby akrylowe. Głównie dlatego, że ich kolory są bardzo intensywne.  Jednak takie pisanki to wyłącznie dekoracja, nie nadają się do spożycia.

Naturalnie, ekologicznie – rzeżucha na wiosnę

W skorupkach od jajek posiałam rzeżuchę – uwielbiamy ją dodawać do potraw. Wiecie, że rzeżucha stymuluje cebulki włosów do wzmożonej pracy ? 🙂 A świeża jest prawdziwą  skarbnicą witamin. Warto się na nią skusić.

Wszystko o czym pisałam dodaje uroku tym świętom. Jednak nie dajmy się zwariować, najważniejsi są otaczający nas ludzie, z którymi spędzimy święta. I tego Wam życzę – aby w Waszym życiu były osoby, które wniosą do niego dużo radości i ciepła.

Radosnych Świąt Wielkanocnych, Kochani.  Pozdrawiam ciepło i słonecznie 🙂

Ania

  1. Kochana Aniu, Wesołych i rodzinnych Świąt! Fajnie, że stworzyliście to miejsce, będzie miejsce na tą babską stronę „Bardowskich” 🙂 Pozdrawiam z Wrocławia

    1. Dokładnie tak- „Bardowscy” to nie tylko praca na roli ale również dom,gotowanie, rodzina, podróże, zakupy i wiele innych 🙂 Ps. Wrocław to moje ulubione miasto w Polsce :). Pozdrawiam

  2. Aniu, rewelacyjnie czyta się Twoje posty. Dodawaj proszę, tylko więcej zdjęć żebym mogła się nimi inspirować. Pozdrawiam gorąco

  3. Super. Też jestem żoną rolnika, który jest zakochany w swojej pracy. Pozdrawiamy i życzymy Wesołych Świąt :-*

  4. Dołączam się do Ewy – więcej zdjęć 🙂 A może jakieś oprowadzenie po domu, albo jakiś post dotyczący Twoich sposobów dbania o urodę, włosy? Pokaż co masz w kosmetyczce, zwłaszcza jeżeli chodzi o kosmetyki do włosów, bo widać, że masz ładne i zadbane włosy 🙂
    Pozdrawiam

  5. Aniu,
    Super że wpadliście na pomysł blogowania. Od czasów rolnika niezmiennie wam kibicuje 🙂 Od dzis fanka nie tylko na IG czy YT ale też na blogu. Serdecznie pozdrawiam :*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.