Kto kiedykolwiek przejechał się na przechowywaniu zboża – ręka w górę! Powiem tak – chcemy dobrze, to trzeba przyznać. Ostatnie lata pokazują, że bardziej nam się opłacało sprzedać nasze płody zaraz  po żniwach, gdzie cena była bardzo porównywalna do tej kilka miesięcy później – ale kto mógł to przewidzieć? Ja wiem, że jeżeli do tematu nie wkradną się jakieś spekulacje, to jest to czysta statystyka. A statystycznie najlepsze ceny są jednak nie w żniwa, a kilka miesięcy później. Dlatego zabieramy się za magazynowanie.

Koszmar rolnika

Nie ma nic gorszego jak dostać telefon z informacją, że w moim zbożu znaleziono jakiegoś robaczka. Auto pojechało prawie pod sam Berlin i teraz kombinuj co z tym zrobić? Czy ktoś przyjmie? Oczywiście poniesionych kosztów nikt nie zwróci. Po takich tematach trzeba sobie zadać pytanie – co zrobić żeby do takich sytuacji nie dopuszczać i tutaj pojawia się temat wentylacji i mieszania.

Czasami zachodzi potrzeba przechowywania ziarna nawet przez cały rok, jeżeli ma ono być wykorzystane jako materiał siewny. Jak więc przechowywać je prawidłowo?

Mieszanie ziarna to podstawa

Niezwykle ważny jest proces mieszania, który poprzedza wentylację. Możemy zastosować mieszalnik do ziarna. Urządzenie to za pomocą pionowego ślimaka miesza ziarno przemieszczając je z dołu do góry. Mieszalnik taki może działać na pryzmach od 1,5 m do 4 m.

Zastanawiacie się dlaczego trzeba mieszać ziarno? A no dlatego, że podczas żniw są zbierane i mieszane ze sobą ziarna o różnej wilgotności i temperaturze. Może to spowodować pojawienie się tak zwanych gorących punktów. Te z kolei są ogniskami zapalnymi do tworzenia się pleśni, grzybów czy szkodników magazynowych. Poprzez mieszanie punkty te są rozbijane i minimalizuje się powstawanie tych niechcianych zjawisk.

Czasami rolnicy do wykonania mieszania wykorzystują ładowarkę. Momentami zastanawiam się  czy w takich sporo większych gospodarstw od naszego, faktycznie opłaca się przerzucać zboże nawet dwa razy w roku. Koszty eksploatacji ładowarki, paliwo, operator – jakoś mi się to nie kalkuluje. No chyba, że to zabieg zrobiony po to, żeby cokolwiek robić podczas zimowego okresu 🙂 Co więcej, nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ wymaga większej przestrzeni w magazynie, aby ładowarką móc wykonać manewry – no i jest też zdecydowanie bardziej kosztowne.

Jak zrobić żeby było dobrze – „zdrowe ziarno”

Aby przechowywanie ziarna było jak najlepsze należy obniżyć jego temperaturę do 15oC, a już najlepiej do 12oC. W takiej temperaturze nie rozwijają się szkodniki. Ponadto dobrze wentylowane ziarno zachowuje swoje właściwości i nie traci na jakości. Wentylację można przeprowadzać wykorzystując dwa systemy, mobilny lub stacjonarny.

System mobilny jest nieduży, łatwy w transporcie i pracuje w pryzmach do 2m. Natomiast system stacjonarny jest dużo większy i możliwości jego pracy można rozbudowywać w zależności od potrzeb i są to granice 3m – 12m. Oba systemy działają na zasadzie wyciągania ciepłego powietrza ze środka pryzmy – na zewnątrz, a wprowadzaniu chłodnego powietrza. Wpływa to na obniżenie temperatury przechowywanego ziarna. Należy też zwrócić uwagę, aby temperatura otoczenia była niższa od temperatury ziarna.

Bo najważniejsza jest temperatura

Ziarno w temperaturze 6oC – 12oC daje pewność nie namnażania się szkodników. Natomiast jeśli temperatura ziarna będzie niższa niż 6oC, to mamy gwarancję tego, że wszelkie szkodniki zginą. Dlatego przez cały okres magazynowania zboża musimy sprawdzać jego temperaturę. Do dyspozycji mamy specjalne sondy, które mogą zmierzyć temperaturę zarówno w środku pryzmy, jak i na zewnątrz.

Przedstawione przez nas systemy wentylacji nadają się do stosowania dla różnych roślin, zarówno oleistych, strączkowych, jak i zbóż, cebuli czy ziemniaków.

Jednak kwestią całkowicie bezdyskusyjną jest potrzeba stosowania mieszania i wentylacji w magazynowanych ziarnach. Koszty wykonywania tych operacji są niemal znikome, jeśli weźmiemy pod uwagę możliwość utraty zbioru z powodu pleśni, grzybów czy szkodników magazynowych.

 

Grzesiek

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.