W opryskach rolniczych coraz częściej spotykamy się z zastosowaniem mieszanin zbiornikowych. W jakim celu się je stosuje i dlaczego warto skorzystać właśnie z tej metody? Odpowiedź jest prosta – zysk i jeszcze raz zysk!

Rachunek na plusie

Niewątpliwą zaletą stosowania oprysków rolniczych z wykorzystaniem mieszanin zbiornikowych, są:

  • oszczędność czasu
  • oszczędność pieniędzy
  • ograniczenie przejazdów roboczych
  • lepsza organizacja pracy w gospodarstwie

A teraz – przyjrzyjmy się bliżej korzyściom. Z doświadczenia wiemy, że pracujemy z opryskiwaczem często i długo. Przypuśćmy, że na opryski zaplanowaliśmy sobie pracę na dzień lub dwa. Gdybyśmy mieli każdą pojedynczą substancję odmierzać i wlewać z osobna do opryskiwacza, biorąc jednocześnie pod uwagę warunki pogodowe i klimatyczne – stałoby się to zbyt czasochłonne. A nam, nie starczyłoby już czasu na wykonanie samego oprysku. Jeśli jednak połączymy kilka substancji w jedną mieszaninę, sam proces oprysku będzie dużo szybszy, prostszy i tańszy.

Zasady i schematy

Tak jak w życiu codziennym, tak i tu kierujemy się procedurami. Co więcej, jeśli nie dostosujemy się do nich, możemy ponieść niepotrzebne koszty, a mieszanina którą otrzymamy zwyczajnie nie zadziała. Możemy oczywiście sporządzić mix szybko i prosto, czyli wlać wodę oraz kilka środków jak popadnie, a następnie wyjechać w pole i wykonać oprysk, jednak nie zapewni nam to sukcesu. Żeby nasze działanie miało sens i było skuteczne, muszą być zastosowane określone zasady. Oto one:

  • po pierwsze – ważna jest kolejność dozowania poszczególnych składników mieszanki
  • po drugie – nie każde substancje można ze sobą łączyć

Pytacie dlaczego? Odpowiedź jest prosta – jest to związane z formulacjami środków. Każdy z nich ma swoją właściwą formulację – są to na przykład proszki, zawiesiny i emulsje, które należy dodawać w odpowiedniej kolejności, aby mieszanina pozostała skuteczna. I tu poważnym błędem jest – przykładowo – używanie rozpuszczalnych nawozów w opryskiwaczach fosforowych z siarczanem magnezu. Podczas połączenia obu tych substancji fosfor stanie się  nieprzyswajalny przez rośliny. Należy być szczególnie ostrożnym w mieszaniu herbicydów z innymi środkami, ponieważ istnieje ryzyko, że mieszanina nie będzie skuteczna. Trzeba też zadbać o zapewnienie odpowiedniej temperatury wody i jej odczynu pH oraz o pH każdej substancji dołączanej do mieszaniny, a wiemy, że mogą mieć one swój własny odczyn, w którym najlepiej zadziałają (np. kwaśne pH insektycydów). Trzeba znać zasady i procedury!

Istnieje też ryzyko, że pomimo skrupulatnego przestrzegania procedur, sporządzona  mieszanina nie zadziała. Dzieje się tak, gdy zbyt dosłownie i sztywno trzymamy się przepisów. Wskazanym działaniem jest opieranie się też na własnej praktyce
i doświadczeniu, ale to wymaga – zarówno nieco cierpliwości, jak i czasu.

Sporządzając mieszaniny do oprysków warto zastosować się do kliku sprawdzonych zasad. To one dadzą nam większe prawdopodobieństwo, że mikstura spełni swoje zadanie – zapewni skuteczność naszym działaniom oraz w efekcie – przyniesie nam spore zyski i korzyści.

 

Grzesiek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.