Właściwości wody. Sprawa chyba przez wielu rolników zapomniana, albo traktowana jako coś niewartego uwagi. A okazuje się, że mają one ogromne znaczenie. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć wam ten temat.

Woda – źródło życia

Jak myślicie po co zajmować się pH wody w opryskiwaczu? Bez rozwodzenia się na ten temat i żeby nie zanudzać – po to, żeby wasza cudowna mieszanka zadziałała. Oprysk nie jest skomplikowany – wlewamy wodę, środki, następnie to wszystko wylewamy na rośliny i wracamy zadowoleni. Praca wykonana.

A efekty – zazwyczaj różne. W zależności czy trafiliśmy w punkt, czyli pH, przy którym dana substancja działa najlepiej. Bez kontroli pH wody użytej do oprysku jego wykonywanie jest jak gra w totolotka.

pH wody – tak, ma znaczenie

Na właściwości wody składa się przede wszystkim jej pH i twardość. Jeśli chodzi o pH wody, to jest to miara stopnia jej kwasowości. Wyrażana jest w skali 0-14. I jest to tak – dla nas, to jest rolników – przy opryskach – pH wody jest ważne, ponieważ każdy ze stosowanych preparatów ma określony odczyn, w którym działa najlepiej, ale też jest najdokładniej rozpuszczalny i ma największą skuteczność.

Jeśli chodzi o twardość wody, to zależy ona od ilość zawartych w niej jonów żelaza, wapnia i magnezu. To natomiast powoduje, że przy rozpuszczaniu środka ochrony roślin jony preparatu łączą się z jonami wody, mogą powstawać osady, preparat słabiej się rozpuszcza, a za tym idzie gorsza jakość samego oprysku.

Nie mówimy wam żeby przed każdym wyjazdem opryskiwaczem na pole sprawdzać pH wody. Jednak od czasu do czasu dobrze jest kontrolnie przeprowadzić takie badanie.

Środki stosowane w rolnictwie – uzyskaj optymalne pH wody

Herbicydy najlepiej działają w kwaśnym środowisku, wyjątkiem są sulfonomoczniki. Insektycydy również lubią kwaśną wodę.

Mamy również do dyspozycji różne środki, które pozwalają uzyskać optymalne pH wody. Jednym z takich produktów jest Lignum Plus. Poprzez przeprowadzenie odpowiedniej kalibracji możemy z łatwością dostosować zakwaszenie wody do pożądanego przez nas poziomu. Po zastosowaniu preparatu Lignum Plus, poza zmianą koloru wody, dochodzi do zmiany pH.

Fachowa literatura podaje informacje, że przy wysokim pH wody, skuteczność insektycydów jest nawet 300 razy mniejsza. Natomiast wszystkie sulfonylomoczniki rozpuszczają się jedynie w wodzie o pH powyżej 7.

Jeśli nie chcecie używać specjalistycznych preparatów do podnoszenia i obniżania pH wody, są na to też inne sposoby. Na przykład żeby podnieść pH wody można wykorzystać płynny nawóz z borem.

Wiesz o tym, że niektóre substancje tracą swoje właściwości nawet trzystukrotnie , jeżeli pH cieczy będzie nieodpowiednie? Tak właśnie wygląda wylewanie naszych ciężko zapracowanych pieniędzy w błoto. Kilka przykładów:

  • Fungicydy- optymalny zakres pH między 5,5- 6,5
  • Herbicydy- optymalny zakres pH między 5,5- 6,5
  • Insektycydy- optymalny zakres pH między 4,5- 6,0
  • Sulfonylomoczniki- optymalny zakres pH między 7,5-9,0
  • Regulatory wzrostu- optymalny zakres pH między 5,0- 6,5

Stosowanie środków, które regulują pH to według mnie konieczność, no chyba że twoja woda po przebadaniu jest odpowiednia- wtedy zakup takiego środka mija się z celem. Ale niestety w naszych realiach taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko.

Jak to jest z tymi środkami i ekonomią

Na koniec coś bardzo ważnego, z życia wzięte. Jadę tym swoim opryskiwaczem po polu, zatrzymuję się, wysiadam. Sprawdzam ile cieczy zostaje na roślinach, przyglądam się i widzę pojedyncze krople na liściach, myślę sobie – chyba mam za dużo pieniędzy!

Przy Lignum Plus została zastosowana substancja, która zmniejsza napięcie powierzchniowe cieczy, tym samym rozlewa się ona na większej powierzchni liścia, a przez to więcej z naszej „zupy” dostaje się do rośliny. Za tym bezpośrednio idzie wzrost skuteczności i efektywności oprysku. Można nawet pokusić się o obniżenie ilości stosowanych środków, bo efekt będzie lepszy. Zapewniam was!

 

Grzesiek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.