Burak cukrowy jest niezwykle odporny na temperatury, jednak należy pamiętać o tym, że wymaga on dużego nawadniania. Jest on uprawiany na różnych glebach. Jednak najlepsze zbiory osiąga się na tych luźnych i mających zdolność magazynowania wilgoci, o dużej zawartości składników mineralnych i organicznych, które trzeba uzupełniać intensywnym nawożeniem.

Rodzaj gleby ma znaczenie

Burak cukrowy – w przypadku gleby o wysokim pH, nie jest w stanie pobrać z niej wszystkich mikroelementów niezbędnych do prawidłowego wzrostu. Dlatego też niezbędne jest nawożenie dolistne, tak zwane dokarmianie. Przy tym buraki mają największe zapotrzebowanie na takie mikroelementy, jak mangan i bor (ponad 80% gleb w Polsce jest naturalnie ubogich w bor). W glebach o pH powyżej 6, mangan jest słabo pobierany. Bor jest dla buraka cukrowego szczególnie ważnym składnikiem, ponieważ jego niedobór może doprowadzić do zgorzeli liści sercowych, co natomiast powoduje mniejsze plony oraz niższą zawartość cukru w samym buraku.

Nawożenie – dla zminimalizowania strat upraw

Aby nawożenie było możliwie jak najbardziej efektywne, warto wiedzieć jakie warunki panują w gospodarstwie, a przez to niedobory jakich pierwiastków mogą wystąpić w uprawie i w razie potrzeby przeprowadzić nawożenie profilaktyczne. Zabieg ten pozwoli zminimalizować straty upraw. Zalecane jest nawożenie buraków mikroelementami w dwóch terminach. Dokarmianie dolistnie należy zacząć od fazy 4-6 liści , a następnie drugi raz około 10-14 dni później. Należy jednak pamiętać, aby przeprowadzić je zanim dojdzie do zwarcia międzyrzędzi. W ten sposób można pokryć całość zapotrzebowania buraków na najpotrzebniejsze mikroelementy.

Do nawożenia buraków cukrowych można z powodzeniem zastosować Basfoliar® 36 Extra. Nawóz ten znajduje szerokie zastosowanie w uprawach rolniczych i ogrodniczych wysokowydajnych.

 

Grzesiek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.